Książeczka zdrowia dziecka: dla dzieci, rodziców i lekarzy

November 20, 2015

Zdrowia prof. Marian Zembala podpisał rozporządzenie określające wzór książeczki zdrowia dziecka. Oznacza to, że książeczka, jako forma obowiązkowej, zewnętrznej dokumentacji medycznej wkrótce trafi do obiegu. - Będzie dużym ułatwieniem dla rodziców i lekarzy, ale przede wszystkim lepiej zabezpieczy dobro dziecka - podkreśla Rzecznika Praw Dziecka Marek Michalak, który o wdrożenie książeczki zabiegał od lat.

 

Informację o podpisaniu dokumentu, który określa formę i zawartość książeczki przekazano na konferencji prasowej podsumowującej pięciomiesięczną działalność Ministra Zdrowia prof. Mariana Zembali. Oprócz szefa resortu uczestniczyli również: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz oraz prof. Teresa Jackowska, Krajowy Konsultant ds. pediatrii. Podczas spotkania omówiono wszystkie inicjatywy, które podjęto w trosce o skuteczniejsze zabezpieczenie zdrowia dzieci.

 

- Z ogromną radością przyjmuję fakt, iż po wielu latach ciężkiej pracy, wkrótce każdy noworodek otrzyma na oddziale książeczkę zdrowia. On sam jeszcze tego nie ma prawa docenić, co innego jego rodzice i lekarze. Wielki szacunek dla prof. Mariana Zembali, że proces wdrażania książeczki doprowadził do szczęśliwego finału – komentuje Rzecznik Praw Dziecka.

 

- Dotychczas książeczka zdrowia dziecka była jedynie elementem dobrej praktyki oddziałów noworodkowych. Jednak jej forma i zawartość były różne, a informacje o stanie zdrowia dziecka nierzadko pozostawały tylko w wewnętrznej dokumentacji poradni czy oddziału szpitalnego – podkreśla prof. Teresa Jackowska.

 

- Pracownikom medycznym książeczka zdrowia umożliwi dokonanie szybkiego uzyskania informacji na temat stanu zdrowia dziecka, co jest szczególne istotne w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia – dodaje prof. Marian Zembala.

 

Książeczka zdrowia dziecka będzie skróconą, chronologicznie ułożona historią zdrowia dziecka. Informacje w niej zawarte pozwolą na dokonywanie przez opiekunów oceny własnego postępowania w zakresie ochrony zdrowia swojego dziecka, modyfikowanie dotychczasowych zachowań, unikanie błędów, (w tym np. porównanie postepowania lekarzy w stosunku do dziecka, częstotliwość stosowania antybiotyku u dziecka, częstotliwość infekcji, reakcje na szczepienia, pokarmy). Książeczka zdrowia dziecka pomoże stawać się „świadomym” rodzicem w zakresie opieki zdrowotnej.

 

Marek Michalak zauważa, że rzetelne wykorzystanie zawartych w książeczce danych może przyczynić się nie tylko do optymalizacji kosztów leczenia (np. niepowtarzanie badań diagnostycznych, domaganie się ich wysokiej jakości) ale da także możliwość wykorzystania zawartych w książeczce treści do właściwej profilaktyki oraz zapobiegania zjawiskom przemocy i zaniedbywania dziecka (terminowość zgłoszeń na badania kontrolne, powtarzające się drobne urazy u dziecka, wykonanie zaleceń lekarza itp.).

 

W książeczce będą odnotowywane również wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz porady specjalisty ds. żywienia.Książeczka i wprowadzone 16 października br. standardy okołoporodowe, są dwoma z trzech kluczowych elementów uszczelniania systemu monitorowania losów dziecka, o które skutecznie zabiegał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Obecnie trwają jeszcze prace nad wdrożeniem standardów opieki pediatrycznej, które określą m.in. kiedy i jakie badania należą się dzieciom. W opinii Marka Michalaka, jednolite uregulowania wzmocnią opiekę medyczną nad dziećmi, jednocześnie najmłodsi pacjenci „nie zgubią się” w systemie.

 

Materiał pobrany z http://brpd.gov.pl/aktualnosci/ksiazeczka-zdrowia-dziecka-dla-dzieci-rodzicow-i-lekarzy

Please reload

Wyróżnione Posty

Wielu osobom błędnie wydaje się, że gdy przesyłają pieniądze do swoich wierzycieli przekazami pocztowymi lub bankowymi, albo przelewem bankowym ze swo...

Dlaczego bank nadal domaga się ode mnie zapłaty, twierdząc że nie zapłaciłem należności, chociaż ja mam dokumenty, że zapłaciłem mu pocztą?

April 20, 2016

1/10
Please reload

Ostatnie Posty
Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags